Výživa a strava

Jak se správně stravovat při nesnášenlivosti laktózy

Upravit správně stravu při nesnášenlivosti laktózy může být obtížnější, než se zprvu zdá. Vyloučení mléka a mléčných výrobků z jídelníčku nemusí samo o sobě stačit, a to proto, že laktóza je přítomna v mnoha potravinách, kde bychom ji pravděpodobně ani nečekali.

Dejte pozor na instantní polévku, čokoládu…

Jednou z možností je přejít na stravu zcela bez obsahu laktózy. Lze konzumovat například ryby, maso, zeleninu, brambory, ovoce a rýži, které neobsahují vůbec žádnou laktózu. Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy mohou jíst uvedené potraviny bez obtíží, pokud k jejich přípravě nejsou použity produkty, které laktózu obsahují.

Je třeba si však dát pozor na chléb, uzené maso, hotová jídla nebo sladkosti – ty často obsahují laktózu jako zvýrazňovač chuti, pojivo nebo jako stabilizátor. Chcete-li se vyhnout obtížím, vždy pečlivě sledujte složení potravin.

Následující potraviny způsobují obtíže:

Předchozí Další

Sušené mléko

Sušené odstředěné mléko patří mezi produkty s nejvyšším obsahem laktózy: 100 g obsahuje až 50% laktózy.

Kondenzované mléko

Vyhněte se kondenzovanému mléku v kávě. sladké konzervované mléko obsahuje až 12,5 g laktózy na 100 g

Zmrzlina

Zmrzlina je lahodná, ale může také způsobit vážné obtíže kvůli obsahu laktózy až 6,9 g na 100 g.

Tavený sýr

Tavený sýr – nezrající sýry jsou vždy pro lidi trpící nesnášenlivostí laktózy problematické. Například tavený sýr obsahuje až 3,8 g laktózy na 100 g.

Jogurt

Ačkoli jogurty obsahují bakterie, které napomáhají rozkladu laktózy ve střevě, jsou často obohaceny sušeným mlékem. Proto mohou mít obsah laktózy až 6 g na 100 g.

Laktóza: Záleží na množství

Závažnost obtíží vyvolaných určitými potravinami závisí na dvou faktorech: jejich obsahu laktózy a individuální koncentraci enzymu laktáza v tenkém střevě.
Mnoho lidí netrpí žádnými obtížemi, pokud požívají pouze malé množství laktózy. Ti, kteří naopak nesnášenlivostí laktózy trpí, ale mohou snadno své obtíže zmírnit – přijímat enzym štěpící laktózu ve formě doplňku stravy (LACTOSOLV®).

Laktóza v potravinách

Které potraviny obsahují laktózu.

Více informací

Jaké potraviny obsahují laktózu a v jakém množství?

Přehled potravin, které obsahují laktózu, si můžete stahnout přímo zde.

Stáhněte si seznam potravin

Stanovení diagnózy a test nesnášenlivosti

Jak rozpoznat laktózovou intoleranci.

Více informací