fbpx

Diagnóza a test nesnášenlivosti

Identifikace a test nesnášenlivosti laktózy

Existují různé způsoby, jak zjistit nesnášenlivost laktózy. Nejjednodušší metodou je sebemonitorování: když zjistíte, že už nemůžete konzumovat stejné množství mléka a mléčných výrobků jako dřív, aniž byste netrpěli trávicími obtížemi, je to známka nesnášenlivosti laktózy. Pak je vhodné navštívit lékaře a podstoupit odborné vyšetření na intoleranci.

Lékařské vyšetření intolerance laktózy.

Lékařské vyšetření intolerance laktózy

Poraďte se se svým lékařem, pokud chcete zjistit, zda netrpíte nesnášenlivostí laktózy. Lékař může nesnášenlivost zjistit na základě dechových nebo krevních testů. Při těchto testech dává lékař pacientovi určité množství laktózy a poté v pravidelných intervalech kontroluje buď hladinu v krvi, nebo hladinu při výdechu.

Test tolerance laktózy s následným měřením hladiny cukru v krvi

Při  nedostatku laktázy je tělo buď jen částečně nebo zcela neschopné rozkládat laktózu na glukózu a galaktózu. Tím pádem nedochází k žádnému, anebo jen mírnému zvýšení hladiny glukózy v krvi. Proto může hladina cukru v krvi posloužit ke zjištění přítomnosti nesnášenlivosti laktózy.

Test tolerance laktózy s následným měřením vydechovaného vzduchu

Pokud není laktóza rozštěpena v tenkém střevě, přechází do tlustého střeva, kde je rozložena střevními bakteriemi. Tím se vytváří vodík, který přes střevní stěnu a krevní oběh vstupuje do plic a nakonec je vydechován. Pokud má vydechovaný vzduch po požití laktózy zvýšenou výdechovou koncentraci vodíku, značí to nedostatek enzymu laktáza a laktózovou intoleranci.

Genetické vyšetření

Genetický test je další možností jak identifikovat nesnášenlivost laktózy. Při této relativně nové metodě lékař odebere stěr sliznice tenkého střeva a laboratorně vyhodnotí. Genetický test poskytuje ale pouze indikaci, jestli se u pacienta během života vyvine primární deficit laktázy. Jinými slovy, ani pozitivní výsledek testu neznamená, že intolerance laktózy již existuje.

Test nesnášenlivosti

Pomocí tohoto testu intolerance můžete získat prvotní představu o tom, jestli trpíte potravinovou intolerancí – ať už intolerancí laktózy, malabsorpcí fruktózy nebo intolerancí histaminu. Upozorňujeme však, že tento test je určen pouze jako doprovodné hodnocení a nenahrazuje komplexní lékařské vyšetření.

Spusťte test

Zmírnění obtíží

Co lze dělat při intoleranci laktózy.

Více informací

LACTOSOLV®

Doplněk stravy. Přispívá k metabolismu laktózy.

Zobrazit více