Zvládání malabsoprce fruktózy

Jak žít s malabsoprcí fruktózy

Vhodnou možností léčby malabsorpce fruktózy je změna stravování. Lékař nebo odborník na výživu obvykle sestaví individuální plán, který zpočátku zajistí významné omezení příjmu fruktózy. Následně je spotřeba fruktózy postupně navyšována, aby se stanovil osobní toleranční limit daného pacienta. V rámci této terapie by si pacienti měli vést potravinový deník. Napomáhá to rozpoznat potraviny, které způsobují zažívací obtíže, ale naopak i potraviny, které lze konzumovat bez problémů.

Mezi hlavní dietní úpravy patří:

  • Volit ovoce s nízkým obsahem fruktózy (například meruňky, papája, bobuloviny a banány) a konzumovat ho ideálně spolu s jinými potravinami. Tak je ovoce lépe tolerováno ve střevech (tuk a bílkoviny umožňují tělu vstřebávat fruktózu pomaleji).
  • Kontrolovat přísady v potravinách a nápojích – fruktóza se často vyskytuje také v průmyslově vyráběných potravinách, zejména u dresinků, konzervovaných potravin, hotových jídel a dietetických přípravků, ale také v nealkoholických nápojích ve formě fruktózo-glukózového sirupu.
  • Vyhýbat se náhražkám cukru jako jsou např. sorbitol, xylitol a mannitol, které zhoršují vstřebávání fruktózy ve střevě. Sladidlo jako takové však nepředstavuje problém.
  • K oslazení jídla sáhnout po alternativách a použít rýžový sirup, stévii nebo dextrózu. Chutnají stejně dobře a pro pacienty s malabsorpcí jsou snáze stravitelné.
  • Správně volit nápoje, protože řada alkoholických nápojů obsahuje vysoké hladiny fruktózy. Vyhýbejte se sladkým nápojům, jako jsou likéry, koktejly nebo destiláty vyrobené z ovoce. Zbytkový obsah cukru u vína a sektu určuje jeho snášenlivost, suchá vína jsou proto snadněji stravitelná než jejich sladší varianty.

Jaké potraviny obsahují fruktózu a v jakém množství?

Více se dozvíte v tabulce.

Stáhněte si seznam vybraných potravin

Výživa a strava

Správné stravování při malabsorpci fruktózy

Více informací

Test nesnášenlivosti

Máte podezření, že byste mohli trpět nesnášenlivostí fruktózy? Projděte si test.

Více informací

Příznaky malabsorpce fruktózy

Co lze dělat při malabsorpci fruktózy?

Více informací

FRUCTOSIN®

Zdravotnický prostředek. Zmírňuje příznaky poruchy vstřebávání fruktózy.

Zobrazit více